Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravdivě o Sýrii

5. 10. 2015

Putin měl vždy pravdu o Sýrii

Vladimir Putin chápe, co se děje a jak věci vyřešit zodpovědně - přesně opačně než Obamův program nekonečných válek, s hozením svých velkých zločinů na Assada.

V září 2013 New York Times vydal Putinův sloupek, odporující mínění redakce, pod názvem „Výzva z Ruska k opatrnosti“, kde se uvádí: „Probíhající konflikt v Sýrii (ho) vyzval, aby v době nedostačující komunikace mezi našimi společnostmi mluvil přímo. Po II. světové válce byla založena OSN, aby už nikdy odnikud k takové devastaci nedošlo.“ Přesto k ní dochází dál. Zuří nekonečné války. Členové OSN je nikdy nezastavili. Většina z nich se o to ani nepokusila. Příliš mnoho se jich na nich podílelo. Amerika a ničemní spojenci mír a stabilitu odsuzují.

Putinův program je přesně opačný. Varoval před ohrožením světového míru, když země jako Amerika vezmou zákon do vlastních rukou, obejdou Radu bezpečnosti a udělají si co chtějí, aniž by mysleli na následky. Spojenými státy vedená západní politika destabilizuje (destabilizovala) Střední východ a severní Afriku. „Válka v Sýrii je živena zahraničními zbraněmi, dodávanými opozici“, vysvětlil Putin. Od března 2011, kdy Obama válku začal, vyzýval k mírovému dialogu, jenž by ji ukončil, a důraz|ňoval, že Syřané by sami měli určovat svůj osud, bez vnějších mocností.

„Mezinárodní právo musí být respektováno“, řekl Putin. „Právo je stále právo, a my je musíme ctít, ať se nám to líbí, nebo ne. Podle současného mezinárodního práva je síla dovolená jen k sebeobraně nebo rozhodnutím Rady bezpečnosti. Cokoli jiného je podle Charty OSN nepřijatelné a znamenalo by akt agrese.“ Putin vyjádřil vážné obavy nad tím, že Amerika vede nekonečné války na mnoha scénách. „Slouží to dlouhodobým zájmům?“ tázal se. „Pochybuji. Miliony lidí po celém světě stále více vidí Ameriku ne jako model demokracii, ale jako spoléhající na hrubou sílu, slepující koalice pod heslem »jste s námi nebo proti nám«. Síla je neúčinná a nesmyslná. Afghánistán vrávorá. Libye a Irák jsou kotle násilí. A teď Jemen. Amerika nese plnou zodpovědnost. Proč chtějí činovníci USA opakovat chyby minulosti?“

Varoval před takfiristickými teroristy v Sýrii, vracejícími se domů zoceleni bitvami, připraveni napadat svou vlast. Zodpovědné vedení požaduje řešit konflikty diplomaticky, a dělá co může, aby je ukončilo. Washington jde bezvýhradně za rozbíjením snah, odporujícím jeho imperiální agendě. Nečekejte žádné konstruktivní změny po Putinově schůzce s Obamou na pozadí 70. zasedání Valného shromáždění OSN, bez ohledu na to, co se po jejich setkání říkalo. Nejlepší šance Sýrie se ruskou podporou zvyšují, s dodávkou více zbraní, zpravodajstvím a další pomocí proti oblastní teroristické hrozbě, schopné se kamkoli rozšiřovat, s pomocí západu či bez ní, s oblastním zapojením.

Redaktoři Wall Street Journalu jsou znepokojení. „Putin je na vlně Sýrie“, říkají. „Jeho strategie funguje lépe, než by byl kdy doufal. Rozbíjí Obamovu syrskou a iráckou strategii.“ O několik týdnů dříve Obama tvrdil, že jeho snahy jsou odsouzeny k zániku. Jeho program je jediný, jenž má smysl. Možná svým myšlením získá i některé západní země.

Ukončení války v Sýrii a dalších amerických dějišť konfliktů je jediný způsob, jak zastavit toky uprchlíků, valících se do  bezpečných útočišť a zaplavujících Evropu, svou oblíbenou destinaci. Redaktoři Journalu jsou vyděšeni pohledem na to, jak spojenci USA začínají věřit tomu, co Putin ví nejlíp. Pokud se hlavní z nich, jako Německo a Francie, přidají k jeho návrhu na válku s ISIS, změnilo by to hru v oblasti. Naděje je věčná.

Stephen Lendman