Jdi na obsah Jdi na menu
 


Informace ze 17. sjezdu Světové odborové federace

2. 12. 2016

Pod hesly „ Boj – Internacionalismus – Jednota“ a mottem „ Kupředu za dosažení současných potřeb pracující třídy, proti chudobě a válkám generovaným kapitalistickým barbarstvím!“

 

Se v jihoafrickém Durbanu konal 17. sjezd Světové odborové federace, kterého se zúčastnil i delegát české organizace SOF Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska Martin Peč z Prostějova. Sjezdu se účastnilo 1200 odborářů ze 111 zemí z 5 kontinentů.

 

První den sjezd navštívil jihoafrický prezident Jacob Zuma. Akci spoluorganizovala odborová centrála COSATU, jeden z hlavních protagonistů boje proti apartheidu v JAR.

 

V projevu českého delegáta Martina Peče (OS ČMS) zazněla obecná charakteristika dění , politické a sociální situace v České republice, stejně jako informace o práci OS ČMS v jednotlivých sektorech. Delegát vyzvedl roli Světové odborové federace, její třídní orientaci nezbytnou pro boj za práva pracujících, osvětlil postoje OS ČMS ke strukturám jako EU, Trojka či NATO a poděkoval za solidaritu Světové odborové federace směřovanou pracovníkům v dopravě a horníkům z Bakalova dolu Paskov. Martin Peč rovněž upozornil na situaci odborového hnutí v Česku a na odpor jediných českých třídních odborů OS ČMS k reformistické politice zkorumpovaných bossů a odborářské aristokracie, nesouhlas s politikou „sociálního dialogu“ a ohlupování pracující třídy reformisty. Podobně důrazně pak bylo řečeno, že se OS ČMS nehodlá zapojovat do konkurenčních struktur odborových centrál reformistů jako Evropská levice a Die Linke zaměřených proti SOF ve střední Evropě.

 

„Program SOF a stanoviska regionálního evropského sekretariátu SOF jsou pro nás závazná a odmítáme jakýkoli kompromis s těmi, kteří ve skutečnost pracují proti zájmům pracujících“, dodal Martin Peč. Na závěr jménem českých třídních odborů vyjádřil solidaritu obětem válek a vykořisťování a uvedl, že OS ČMS stojí na straně všech, kteří bojují proti imperialismu, fašismu a kapitalismu. Zazněla také slova solidarity na adresu Ukrajiny, Řecka, Kypru, Francie, Brazílie, Venezuely, Kuby, Palestiny, Iráku , Indie, KLDR a dalších zemí. Projev se setkal s velmi kladnou odezvou.

 

Jednalo se o nejdůležitější akci světového odborového hnutí za posledních 5 let. Světová odborová federace je demokratická, moderní, internacionalistická a třídně orientovaná organizace hájící bez kompromisů a dialogu s kapitalisty práva pracujících celého světa.