Jdi na obsah Jdi na menu
 


Starosti seniorů

30. 8. 2017

dsc_4201.jpgLidé, kteří po celý život řádně pracovali, se dnes dostávají do situace, kdy přepočítávají každou korunu, aby vyšli se svým důchodem. Zdražují se potraviny, energie, služby a léky. Léky jsou jednou z položek, bez níž se senioři ve většině případů neobejdou, a tak mnohým nezbývá, nežli situaci řešit. Takže místo zaslouženého odpočinku se z nich najednou stávají pracující důchodci. Ne, že by chtěli, mnozí z nich totiž zastávali těžkou práci a raději by se věnovali odpočinku, koníčkům či vnoučatům, ale aby pokryli náklady na život a nezatěžovali své děti, nezbývá nic jiného, nežli se zařadit do pracovního procesu. A to mnohdy za pár korun.

 

Jako děti jsme rádi chodili k prarodičům, kteří nám odpouštěli mnohé z našich kousků, byli trpěliví a odpovídali na naše všetečné otázky. Dnešní moderní svět je zavalen různými informacemi, sociální sítě nahrazují běžnou komunikaci mezi lidmi a zvláště děti tím mnohé ztrácí. V republice nastavený sociální systém by měl být tak dokonalý, aby dovedl zajistit seniory, kteří celý život věnovali práci. Podle toho, jak se stát dovede postarat o ty, kteří pomoc potřebují, je ve světě hodnocena jeho úroveň. A u nás je opravdu co dohánět. Je sice hezké, že za každých 360 dnů odpracovaných při pobírání důchodu je zvýšen o 0, 4 procenta z výpočtového základu. Rozhodně by však bylo mnohem lepší, kdyby důchody byly pravidelně valorizovány a dostaly se tak na evropskou úroveň.

 

Jsme členy Evropské unie, která své požadavky stupňuje. Mnohdy však nastavení stejných pravidel pro všechny členské státy značně pokulhává. I toto by měla být úloha našich vládních představitelů, prosadit pro naše občany stejné podmínky, jaké jsou v jiných státech Evropy. Nejedná se jen o důchody, ale i o platy zaměstnanců, které by měly být rozhodně srovnatelné s těmi v Evropské unii.

 

Emil Pernica, kandidát KSČM pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Jihomoravském kraji