Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příjmová chudoba nesmí ohrožovat nikoho z nás

26. 4. 2017

V naší republice žije až milion lidí v příjmové chudobě, což je alarmující číslo a rozhodně nemusí být konečné. Možná si řeknete, že chudoba nedosahuje u nás velkých rozměrů, přesto však s financemi musí velmi pečlivě počítat především rodiny s dětmi a senioři. Všechny neočekávané výdaje, ať už na děti nebo u seniorů na léky, významně naruší jejich plánovaný rozpočet. Dále se většinou jedná o placení dopravy, stravování, výdaje na pomůcky a učebnice nebo na školní výlety. Někteří rodiče nemají ani na placení obědů dětí. Obědy zdarma využívá zhruba 3 400 dětí. Jakákoliv nemoc je pro rodiny doslova pohromou. Zhruba 17,8 procenta rodin, které platily výdaje za zdravotní péči či léky, se v tomto případě setkalo s velkými obtížemi, jak tyto finanční částky uhradit. Je třeba však říct, že v loňském roce přibylo 11 procent domácností, které s příjmy vycházely. Jenže to nic nemění na tom, že je třeba pomoci těm, kteří se do nouze nedostávají vlastní vinou.

 

dsc_4201.jpg

Senioři, kteří po celý život poctivě pracovali, by rozhodně neměli pocítit obavu ze stáří a nedostatku peněz. Taktéž rodiny s dětmi, kdy oba rodiče řádně pracují, by měly mít možnost zajistit vše, co děti pro svůj bezstarostný život potřebují. Patříme sice k zemím s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení v Evropě, ale situace, která je nyní, se může během pár let změnit. Jistě bychom byli neradi, kdyby k horšímu.

 

Proto je bezpodmínečně nutné zamyslet se nad pravidelnou a dostatečnou valorizací důchodů a sociálních dávek, zvýšením minimální mzdy na 14 000 Kč či prosazením zákona o sociálním bydlení. Odstranění příjmové chudoby je jednou z priorit mého volebního programu.

 

Emil Pernica, kandidát KSČM č. 5 do Poslanecké sněmovny za Jihomoravský kraj a předseda OV KSČM Blansko