Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nerozumné hospodaření s městským majetkem ještě zachytí kamera

24. 7. 2015

S velkým smutkem jsem se v regionálních periodikách dočetl, že demolici blanenského hotelu Dukla (před rokem 1989 kvalitního ubytovacího zařízení) bude natáčet kamera soukromé společnosti. Bourání budovy bude možné sledovat na internetu a také se z něho plánuje vytvořit časosběrný dokument.

Hotel Dukla je totiž důkazem nerozumného hospodaření s městským majetkem. Rád bych shrnul jeho historii. Hotel začal nabízet ubytovací služby od 1. 5. 1981. Jeho stavba byla financována ministerstvem těžkého průmyslu, ministerstvem všeobecného strojírenství a KNV. Celkem za jeho stavbu tyto instituce zaplatily 18, 2 milionu Kčs. Jeho ubytovací kapacity sloužily jednak návštěvníkům Moravského krasu a také pracovníkům firem, které předváděly svoje výrobky a produkty na brněnském výstavišti. Hotel měl tedy smysluplné využití. Jenže přišel rok 1989, hotel přešel do soukromých rukou, majitel do něj neinvestoval a tak začal chátrat.

Najednou kolem roku 2010 začalo kolovat, že se má stát z hotelu Dukla ubytování pro nepřizpůsobivé občany. Dodnes nevíme, kde se tato informace vzala, ale všude se o tom mluvilo. V následné dražbě v roce 2011, kterou město vyhrálo se cena již zchátralé budovy ,,vyšroubovala“ na těžko uvěřitelných 30, 5 miliónů Kč. Pak ale vedení města zjistilo, že neví co se zchátralou budovou, žádný investor o ni nestál. A tak se před komunálními volbami v roce 2014 účelově naformulovalo referendum, které se ptalo zda si občané přejí budovu zbourat. Některé politické strany si na demolici postavily svoji kampaň. Opoziční komunisté byli ostře proti tomu. Marně jsme upozorňovali na účelovou formulaci referenda i na nehospodárnost. Zbourání hotelu bude stát přes 4 miliony Kč a dalších 9 miliónu Kč se zaplatí za vybudování parku.

Jistěže média udělala z Dukly komunistický ohyzdný zchátralý kolos, což také přispělo k tomu, že občané rozhodli o zbourání budovy. Komunisté marně navrhovali, aby se budova za přispění peněz z evropských fondů zrekonstruovala a upravila např. na sociální či startovací byty, které Blansku chybí. Řešení by to bylo pro městskou pokladnu levnější a také si troufnu říci efektivnější. Místo toho se z městských peněz utratí přes 43 miliónů Kč, což rozhodně nejsou zanedbatelné peníze. A jako třešnička na dortu se demolice bude natáčet v přímém přenosu, jako reality show.

Nemohu si pomoci, ale mám pocit, že se jedná o výsměch KSČM, která v Blansku do roku 2002 pravidelně vyhrávala komunální volby a, která byla jako jediná proti demolici hotelu Dukla.

 

emil_pernica.jpg

Emil Pernica, předseda OV KSČM Blansko a zastupitel města Blanska.